پنج شنبه , مهر ۱ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / ماساژ / آماده کردن اتاق ماساژ
اتاق ماساژ
اتاق ماساژ

آماده کردن اتاق ماساژ

آماده کردن اتاق ماساژ

 چکیده:

در این مقاله راجع به امکانات یک اتاق ماساژ خو ب و ایده آل و ابزار و وسایل مورد نیاز برای ماساژ، دکوراسیون اتاق ماساژ،نوع لباس ماساژور و ماساژ گیرنده، رنگ های مورد استفاده در اتاق ماساژ و همچنین نحوه ماساژ دادن توسط ماساژور برای خوانندگان عزیز شرح داده شده است.

مدت زمان مطالعه مقاله: ۴ دقیقه

استراحت حواس در اتاق ماساژ!

از اتاق ماساژ خود یک خلوت دنج و راحت بسازید، زیرا هر چیزی که برای حواس انسان خوشایند و مطبوع باشد، تاثیرات مثبت بر وضع عمومی بدن را افزایش می دهد.

محیط اتاق ماساژ از اهمیت بالایی برخوردار است. آمادگی بیشتر و محیط مناسب تر سبب موثرتر شدن یک ماساژ خوب می شود. هم ماساژ دهنده و هم ماساژ شونده باید هنگامی که وارد اتاق می

شوند در آرامش کامل باشند.

ماساژ دهنده قبل از ماساژ باید از در دسترس بودن حوله، کوسن، و روغن اطمینان حاصل نماید تا هنگام کار ارتباطش با ماساژ گیرنده قطع نشود و جریان ماساژ متوقف نگردد. هرگز نباید با عجله، فردی را

ماساژ داد.

آرامش و سکوت اتاق ماساژ

آرامش و سکون هنگام ماساژ اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی را برای ماساژ دادن انتخاب کنید که کسی مزاحم کار شما نشود و خودتان هم نگران و دل مشغولی برای انجام کار دیگری نداشته باشید.

متوقف کردن ماساژ و نداشتن تمرکز کافی هنگام کار بسیار مضر است؛ سبب می شود جریان حرکات ماساژ متوقف شود و اثر آن از بین برود.

پریز تلفن را بکشید، صدای زنگ را قطع کنید و به دوستان و خویشان خود بگویید هنگام کار وارد اتاق نشوند. گرچه شنیدن موسیقی هنگام کار به میل و نظر فرد بستگی دارد، در صورتی که مایل باشید می

توانید موسیقی بسیار ملایم و آرامش دهنده ای هم پخش کنید. البته بعضی افراد ترجیح می دهند هنگام کار، سکوت کامل برقرار باشد.

اتاق ماساژ2

آماده کردن دست ها برای ماساژورها

قبل از شروع ماساژ، با دقت به دست های خود نگاه کنید. آیا ناخن های شما بلند است؟ دست های شما سرد است؟ ساعت، حلقه و النگو به دست دارید؟

در ناحیه دست ها از هیچ گونه زیورآلاتی استفاده نکنید. انگشتر، دستبند یا النگو، و ساعت سبب ایجاد خراش در بدن ماساژ گیرنده می شود.

این موارد نه تنها نتیجه ماساژ را خراب می کند، بلکه می تواند به یک نتیجه ناخوشایند تبدیل شود و روی بدن ایجاد زخم و جراحت نماید.

همیشه دست های خود را قبل از شروع کار بشویید زیرا هرگونه زبری یا چسبندگی احساس ناخوشایندی در ماساژ شونده برمی انگیزد. ناخن های خود را تا آنجا که ممکن است کوتاه کنید.

دو تا سه دقیقه دست ها را در آب گرم ۳۵ تا ۳۸ درجه سانتیگراد بگذارید. سپس دست ها را از آب خارج کنید و با شدت آنها را به هم بمالید تا خشک شوند. حالا کف دست ها را آن قدر به هم

بمالید تا گرمای مطبوعی در دست خود حس کنید.

 

دمای اتاق ماساژ

 

یکی از شرایط اتاق ماساژ ایده آل این است که اتاق مخصوص ماساژ باید گرم باشد و جریان هوا به صورت کوران در آن وجود نداشته باشد و ضمنا باید از تهویه خوبی نیز برخوردار باشد.

هیچ چیز به اندازه احساس سرما، سبب از بین رفتن اثر ماساژ نخواهد شد، زیرا هنگامی که فرد احساس سرما می کند نمی تواند در آرامش کامل جسمی به سر برد.

قبل از شروع کار، اتاق را به اندازه کافی گرم کنید و از آنجا که دمای بدن ماساژ گیرنده هنگام کار کاهش پیدا می کند، به تعداد کافی حوله در دسترس داشته باشید.

تمام بدن ماساژ شونده را به استثنای قسمتی که مشغول کار هستید را بپوشانید. اگر دست هایتان سرد است آنها را گرم کنید.

 

نورپردازی اتاق ماساژ

یک نور ملایم و غیر مستقیم می تواند فضای ایده آلی برای ماساژ بوجود آورد. نور زیاد که به صورت ماساژ گیرنده بتابد چشمانش را آزار می دهد و سبب سلب آرامش وی می شود.

نور شمع بهترین نور است. ضمنا می توانید از حباب های رنگی ا

 

ستفاده کنید. می توانید حباب ها را به رنگ روشن مثل صورتی، آبی، سبز، هلویی یا ارغوانی انتخاب کنید.

اتاق ماساژ

 

رنگ اتاق ماساژ

در اتاق ماساژ، رنگ دکور و حوله ها نیز باید بسیار ملایم و التیام بخش باشد؛ مثل صورتی، آبی، سبز و هلویی که تماما باید به رنگ روشن باشد. رنگ هایی از قبیل قرمز، خشم و نا آرامی را تشدید می کند.

 

لباس ماساژ

ماساژ دهنده باید لباس های راحت و نسبتا گشاد بپوشد تا بتواند به آسانی به هر طرف که بخواهد حرکت کند و ضمنا بتواند گرمای اتاق را تحمل نماید.

رنگ سفید بهترین رنگ برای لباس یک ماساژ دهنده است زیرا هر نوع منفی گرایی (احساسات منفی) ماساژ گیرنده را خنثی می کند.

ماساژ دهنده باید با پای برهنه وارد اتاق ماساژ شود و در صورتی که نمی تواند پا برهنه راه برود باید کفش های نرم و راحت بپوشد.

ماساژ شونده باید تا جایی که امکان دارد لباس هایش را درآورد به طوری که احساس راحتی کند. بهتر است که فقط لباس های زیر به تن داشته باشد. به ماساژ شونده باید اطمینان داد که تمام بدن وی

بجز قسمت هایی که ماساژ می شود پوشیده می ماند. بدین ترتیب در او احساس امنیت و اعتماد بوجود خواهد آمد.

اتاق ماساژ3

چند نکته برای رویایی تر شدن اتاق ماساژ

  • موزیک ملایم و دلنشین فضا را آرام تر می کند.
  • گل های تازه اتاق را خوشبو و با طراوت می کند. می توانید چند شاخه گل، عطر و رنگ در اتاق بگذاید.
  • استفاده از شمع های معطر یا هرگونه بوی خوش در تقویت آرامش موثر است. می توانید قبل از شروع کار، اتاق را با بخورهای خوشبو یا روغن های مخصوص، معطر کنید.
  • اشیای بلوری به زیبایی محیط می افزاید. سنگ های شیشه ای آرامش دهنده و التیام بخش هستند، به خصوص یاقوت ارغوانی که خاصیت تنش زدایی و آرامش بخشی زیادی دارد.

 

لحظاتی آرامش بخش با یک موسیقی زیبا:

منابع:

کتاب “ماساژ”، نوشته دنیس ویچلو براون، ترجمه فاطمه خواجوی فر

کتاب “ماساژ درمانی”، نوشته کاترین شوت، ترجمه محمد طاهر طاهر

 

مشاهده مقاله یوگا چیست

مشاهده مقاله یوگا چه فوایدی دارد

مشاهده مقاله کلاژن سازی و رفع چین و چروک های پوست با درمان های خانگی

مشاهده مقاله یوگا و تمرینات موثر بر سلولیت 

مطلب پیشنهادی

یوگا و مغز

یوگا چه فوایدی دارد؟

یوگا و تاثیرات شگفت انگیز آن بر بدن انسان چکیده: این مقاله شامل موضوعاتی از …