پنج شنبه , مهر ۱ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / نمسته چیست؟
معنای نمسته
معنای نمسته

نمسته چیست؟

معلم یوگای من هر جلسه تمرین را با گفتن “نمسته” پایان می داد و من همیشه دوست داشتم معنی آن را بدانم.
عادل پالخیوالا، معلم یوگا درباره “نمسته” می گوید:
انجام “نمسته” نشان دهنده این اعتقاد است که بارقه ای الهی درون هر یک از ما وجود دارد که در چاکرای قلب قرار گرفته است. این حرکت اذعان به وجود روح در یک شخص توسط روح شخص دیگر است.

تعریف “نمسته”

“نما” معنای تعظیم می دهد، و همین طور به معنی من نیز هست، و “ته” به معنی شما است. بنابراین نمسته به معنای واقعی کلمه یعنی ” شما به من تعظیم کن” یا “من به شما تعظیم می کنم”.

چطور نمسته را انجام دهیم

برای انجام نمسته، هر دو دست را با هم روی چاکرای قلب قرار می دهیم، چشمانمان را می بندیم و با سر تعظیم می کنیم. نمسته را همچنین می توان با قرار دادن هر دوست در مقابل چشم سوم، تعظیم سر، و سپس پایین آوردن دست ها به سمت قلب نیز انجام داد. این شکلی به غایت عمیق از احترام است. اگرچه در غرب همراه با انجام این حرکت، کلمه “نمسته” نیز به طور لفظی ادا می شود. اما در هند انجام حرکت نمسته خود بیانگر کلمه نمسته است و بنابراین به زبان آوردن کلمه نمسته هنگام تعظیم کردن غیر ضروری است.
ما دستانمان را به چاکرای قلب می آوریم تا جریان عشق الهی را افزایش بخشیم. تعظیم سر و بستن چشم ها به ذهن کمک می کند که تسلیم الوهیت قلب گردد. هر کس می تواند نمسته به خود را به عنوان یک تکنیک مدیتیشن برای ورود عمیق تر به چاکرای قلب انجام دهد؛ هنگامی که با شص دیگری انجام می شود نیز مراقبه ای زیبا و البته بسیار سریع است.

برای یک استاد و شاگرد، نمسته اجازه می دهد که دو فرد به طور انرژیک در نقطه اتصال و بی زمانی و رها از قید و بندهای مربوط به اگو به سوی هم آیند. اگر با احساسی ژرف در قلب و با ذهنی تسلیم شده انجام گردد، اتحادی عمیق بین روح ها می تواند شکوفا گردد.

چه زمانی نمسته را در تمرینات انجام دهیم
ایده آل آنست که نمسته هم در آغاز و هم در پایان کلاس انجام شود. معمولا نمسته در پایان کلاس انجام می شود به دلیل اینکه فعالیت ذهن کم تر است و انرژی فضای کلاس نیز آرام تر است. استاد با نمسته آغاز می کند به عنوان سمبلی از قدردانی و احترام نسبت به شاگردان خود و معلمان خود و در مقابل شاگردان را دعوت می کند که با اصل و نسب خود متصل شوند، در نتیجه اجازه می دهد که حقیقت جریان یابد – این حقیقت که ما همه یکی هستیم، زمانی که از طریق قلب مان زندگی می کنیم.

درباره کارشناس ، عادل پالخیوالا

adel
عادل پالخیوالا یادگیری یوگا را از سن هفت سالگی با ب. ک. س. اینگمار شروع کرد و سه سال بعد به “سری اوروبیندو یوگا” معرفی شد. وی گواهینامه معلمی یوگای پیشرفته را در سن بیست و دو سالگی دریافت نمود و بیانکذار و مدیر مرکز “الایو اند شاین” در بلویو در واشنگتن و کالج “پورنا یوگا” است. عادل همچنین یک طبیعت گرا، متخصص علم سلامت آیورودایی مورد تایید، هیپنوتراپیست بالینی، درمانگر معتبر شیاتسو و کار با بدن سوئدی ، وکیل، و سخنران اسپانسر شده بین المللی در زمینه ارتباط ذهن – بدن – انرژی است

مطلب اختصاصی یوگا برتر
تهیه و ترجمه: محبوبه پروانه
منیع: یوگا جورنال
نویسنده: ریتا جنو

مطلب پیشنهادی

یوگا و آرتریت

یوگا و آرتریت

نویسنده: یوگاچاریا ویشواز ماندیک، معاونت دانشگاه ویدیا گروکول حرکات فیزیکی آهسته و کنترل شده مفاصل …