پنج شنبه , مهر ۱ ۱۴۰۰
خانه / یوگا / یوگا چیست ؟
یوگا چیست

یوگا چیست ؟

همه چیز در مورد یوگا

چکیده

ما در این مقاله به شناخت ورزش یوگا و معرفی بنیانگذار و چند مورد از اصطلاحات و برخی کاربردها و تاثیرات یوگا بر بدن انسان می پردازیم.

مدت زمان مطالعه مقاله: ۴ دقیقه

پرسش و پاسخ هایی جالب در مورد یوگا

معنی کلمه یوگا چیست؟ کلمه “یوگا” از ریشه سانسکریت “Yuj” به معنی “پیوستن” و “اتحاد” گرفته شده است.

یوگا به معنای وصل کردن است. وصل کردن ذهن به جسم، احساسات به منطق و وصل کردن توجه به عمل .

طبق نوشته های یوگیک، انجام تمرینات یوگا منجر به همبستگی آگاهی فردی با آگاهی جهانی می شود و هماهنگی کامل بین ذهن و بدن و انسان و طبیعت ایجاد می کند.

اصطلاحات یوگا

نام تمرین ها و اصطلاحات یوگا به چه زبانی است؟

به زبان سانسکریت. زبان سانسکریت، زبانی هندو- ایرانی و زبان باستانی مردم هندوستان است.

 

yoga6

 

 پدر علم یوگا کیست؟

پاتانجلی ، او در حدود ۳۵۰ یال قبل میلاد مسیح درس های یوگا را به صورت یوگای ۸ مرحله ای معرفی کرده و به او لقب بنیانگذار یوگا و پدر یوگا داده اند. وی تمام جنبه های یوگا را در قالب مشخصی به نام یوگا سوترا درآورد. این مجموعه شامل ۱۹۶ قطعه و سوترا درباره یوگا است.

معرف یوگا به دنیا چه کسی بود ؟

“سوامی ویوکاناندا” برای اولین بار یوگا را به مخاطبان بیشتری در جهان معرفی کرد.

هدف یوگا

هدف یوگا چیست؟  یوگا از دو بعد جسمی و ذهنی تشکیل شده و هیچ وقت تمرین های بدنی از تمرین های ذهنی جدا نیست. برای انجام تمرین های بدنی ( آسانا ) از تمام قابلیت های ذهنی مثل توجه، دقت و تمرکز استفاده می شود، همین طور برای انجام تمرین های ذهنی مثل مراقبه کردن، درست به همان اندازه که از ذهن استفاده می کنیم بدن را هم به کار می گیریم، چون وضعیت بدن و حالت نشستن در ایجاد تمرکز فکر و جایگاه “حضور” نقش مهمی دارد. در هر تمرین یوگا این تاکید به وصل کردن ذهن و جسم وجود دارد.

یوگا با استفاده از تکنیک های تنفس، ورزش و مراقبه به بهبود سلامتی و نشاط و آرامش کمک می کند. بعد از انجام تمرینات یوگا به جای احساس خستگی، احساس شادابی و رفع خستگی دارید.

 یوگا ورزش است؟

یوگا چیست 2

یوگا به معنای واقعی یک ورزش است. ورزش یعنی ورز آوردن، آماده کردن. یوگا ورزش کاملی برای جسم و ذهن است. تکنیک هایی در یوگا وجود دارد که هم بدن را ورزش می دهد و هم ذهن را به تکاپو و فعال بودن وادار می کند.

در واقع نمی توان گفت یوگا فقط یک ورزش بدنی است چون پژوهشهای علمی ثابت می کند که یوگا نه تنها بر جسم انسان تا ثیر می گزارد بلکه در تنظیم نیروی پرانیک یا انرژی حیاتی و جریان آن و همچنین بر ضمیر انسان نیز موثر می باشد.

یوگا و افزایش عمر

آیا یوگا باعث افزایش عمر می شود؟ بله. تحقیقات نشان داده که انجام ورزش های یوگا و آرامش ذهن و بدن می تواند به افزایش طول عمر انسان کمک کند. ضمن اینکه یوگی ها در طول عمر خود از سلامت جسمی و ذهنی بیشتری لذت می برند.

 اثرات یوگا بر سلامتی و طول عمر

 

آیا تمرینات یوگا واقعا موثرند؟ یوگا به معنی اتحاد و یگانگی با وجود درونی است.برای رسیدن به این اتحاد تعدادی حالات و وضعیت هایی وجود دارد که آسانا نامیده می شوند.

آساناها به علت کششهای عضلانی و ماساژ اعضا و غدد داخلی و ایجاد هماهنگی بین اعضاء بدن و سیستم اعصاب برای ایجاد سلامتی ورفع بیماری ها بسیار موثر بوده و به تمرین کننده سلامتی اعطا می کند و به طور خارق العاده ای در تسکین و بهبود بسیاری از بیماریها و حتی بیماریهای غیر قابل علاج مفید واقع میشود . یوگا میتواند درد را از بین ببرد یا قابل تحمل نماید.

در تحقیقات پزشکی تاثیر مثبت یوگا بر بهبود سطح سلامتی، بهبود خواب، کاهش استرس و اضطراب، کاهش افسردگی، بهبود دردهایی همچون کمر درد و … به اثبات رسیده است. یوگا باعث تعادل در ضربان قلب و فشار خون هم می شود و به انعطاف پذیری و افزایش قوای بدنی هم کمک می کند. از اولین جلسه یوگا شاهد تاثیرات مثبت خواهید بود و با انجام مستمر تمرینات یوگا حتما به واقعی بودن تاثیرات آن پی خواهید برد.

تاثیر یوگا بر افزایش و کاهش وزن

آیا یوگا به افزایش و کاهش وزن کمک می کند؟ بله. با کمک یوگا می توان به تناسب اندام و به تعادل رسید که این تعادل می تواند با افزایش و یا کاهش وزن همراه باشد.

میزان کالری سوزی یوگا

با یوگا چند کالری می سوزانیم؟ در یک جلسه تمرین یوگا معمولا بین ۱۸۰ تا ۴۶۰ کالری می سوزانید که البته به چند عامل از جمله نوع تمرینات یوگا، طول مدت تمرینات، فشردگی تمرینات در یک جلسه و … بستگی دارد.

تعداد یوگا کارها در دنیا

yoga 5

چند نفر در دنیا یوگا می کنند؟ طبق آمارها، بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان با تمرینات یوگا آشنایی دارند و این تمرینات را حتی به طور نامنظم هم که شده انجام می دهند.

یوگا در کدام کشورها محبوب تر است؟

یوگا بیشترین طرفدار را ابتدا در هند و سپس در اسپانیا، اندونزی، تایلند، پرتغال، کاستا ریکا، استرالیا و … دارد. البته امروزه یوگا در تمام کشورهای جهان چه شرقی و چه غربی دارای طرفداران زیادی است.

 

لحظاتی آرامش بخش با یک موسیقی زیبا:

 

مشاهده مقاله یوگا چه فوایدی دارد؟

مشاهده مقاله یوگا و تمرینات موثر بر سلولیت

مشاهده مقاله کلاژن سازی و رفع چین و چروک های پوست با درمان های خانگی

مطلب پیشنهادی

یوگا و مغز

یوگا چه فوایدی دارد؟

یوگا و تاثیرات شگفت انگیز آن بر بدن انسان چکیده: این مقاله شامل موضوعاتی از …